Regulamin przedszkola
REGULAMIN ORGANIZACJI PRACY PRZEDSZKOLA
- Miejskie Przedszkole Nr 8 Zielonej Górze jest zakładem budżetowym podległym Radzie Miasta Zielona Góra.
- Bezpośredni nadzór nad działalnością przedszkola sprawuje organ prowadzący, którym jest Miasto Zielona Góra.
- Nadzór pedagogiczny pełni Kurator Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim – Delegatura Zielona Góra.
- Przedszkole jest placówką publiczną.
- Przedszkole czynne jest 5 dni w tygodniu w godzinach od 630 do 1630 przez 12 miesięcy w roku z przerwą wakacyjną na przełomie lipca - sierpnia.
- W czasie przerwy wakacyjnej rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do zapewnienia dziecku opieki we własnym zakresie.
- W przypadku braku możliwości zapewnienia dziecku opieki rodzice (prawni opiekunowie) mogą ubiegać się o umieszczenie dziecka w przedszkolu zastępczym:
- podanie o przedszkole zastępcze składają rodzice (prawni opiekunowie) do dyrektora w terminie do 20 maja każdego roku,
- opłatę za przedszkole zastępcze uiszczają rodzice (prawni opiekunowie) z góry w przedszkolu, do którego zostało dziecko skierowane według stawek tam obowiązujących.- Terminy przerw urlopowych na każdy rok kalendarzowy ustala organ prowadzący.
- W
dni pracujące międzyświąteczne oraz w okresie ferii szkolnych praca
wychowawczo – dydaktyczna prowadzona jest w ograniczonej liczbie
oddziałów - w grupach łączonych:
- ilość oddziałów w tych dniach uzależniona jest od ilości dzieci zgłoszonych na dany dzień (zgłoszenia przyjmowane są przez nauczyciela grupy)
- liczba dzieci w tych dniach powinna wynosić minimum 10
- nie spełnienie tego warunku spowoduje, że w tych dniach nie będą świadczone usługi dla rodziców w zakresie opieki i wychowania dzieci.
- Przedszkole prowadzi żywienie dzieci i pracowników składające się z trzech posiłków.
- I śniadanie 830 – 900
- Obiad 1130 - 1200
- Podwieczorek 1400 - 1430
- odpłatność za usługi świadczone przez przedszkole na rzecz dzieci pobierana jest w dwóch częściach i stanowi pokrycie:
- kosztów wyżywienia dziecka w przedszkolu (w całości ponoszone przez rodziców)
- częściowych kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu, które ustala organ prowadzący na podstawie Uchwał Rady Miasta Zielona Góra. Koszty te nie podlegają zwrotom w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu.
- Wysokość miesięcznych opłat za wyżywienie ustala dyrektor w porozumieniu z radą rodziców, uwzględniając normy żywienia ustalone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz aktualne ceny artykułów żywnościowych,
- Zasady zwrotu kosztów za wyżywienie tzw. „odpis” w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu, ustala dyrektor w porozumieniu z radą rodziców w formie uchwał według dziennej stawki żywieniowej obowiązującej w danym miesiącu.
- Odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu przyjmowana jest z góry do dnia 15 każdego miesiąca.
- Zasady udzielania ulg i zwolnień z miesięcznej opłaty wnoszonej przez rodziców za częściowe koszty utrzymania dziecka w przedszkolu, ustalane są przez dyrektora w uzgodnieniu z radą rodziców w formie uchwał. Kwota przyznanych ulg nie może przekraczać 40% planowanych ogólnych wpływów przedszkola.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do regularnego i terminowego uiszczenia odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu.
- Nieterminowe regulowanie należności za pobyt dziecka w przedszkolu egzekwowane będzie na drodze postępowania sądowego, oraz może być powodem do skreślenia dziecka z listy wychowanków. Decyzję w sprawie skreślenia podejmuje dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców.
- Opłata za przedszkole ustaje z ostatnim dniem miesiąca, w którym wpłynął pisemny wniosek rodziców lub prawnych opiekunów o skreślenie dziecka z ewidencji.
- Odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu pobierana jest przez cały rok szkolny (tj. 1 wrzesień – 31 sierpień) z wyłączeniem przerwy urlopowej.
- Zasady odpłatności za wyżywienie pracowników przedszkola regulują odrębne przepisy.
- Czas pracy pracowników poszczególnych grup zawodowych określany jest oddzielnie dla każdej z tych grup:
- nauczyciele pracują w systemie dwuzmianowym:,
- przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach:
- I zmiana – od godziny 630 do godziny 1130
- II zmiana – od godziny 1130 do godziny 1630
według pensum przewidzianego w Karcie Nauczyciela.
- pracownicy administracji i obsługi pracują w systemie jedno zmianowym i w równoważnych normach czasu pracy:
- czas pracy w pełnym wymiarze w tych systemach obejmuje 8 godzin dziennie,
- godziny rozpoczynania i kończenia pracy pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się indywidualnie,
- praca wykonywana jest przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku
- Przedszkole realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z dnia 07 września 1991r. oraz przepisach wydanych na jej podstawie.
- Przedszkole realizuje zadnia w ścisłym współdziałaniu z rodzicami (opiekunami), z organizacjami społecznymi oraz instytucjami kulturalno – oświatowymi zainteresowanymi działalnością przedszkola.
- Praca wychowawczo – dydaktyczna i opiekuńcza w przedszkolu organizowana jest odpowiednio do potrzeb i możliwości wychowanków z poszanowaniem ich godności osobistej, religijnej, w poczuciu tożsamości narodowej.
- Przedszkole realizuje zadania opiekuńcze w zakresie niesienia pomocy psychologicznej, pedagogicznej dzieciom w formie specjalistycznych zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym.
- Do przedszkola przyjmowane są dzieci w zasadzie od 2,5 do 6 lat.
EKWIPUNEK PRZEDSZKOLAKA
- poduszka + pidżama
- strój gimnastyczny – wieszak ubraniowy
- obuwie zmienne
- Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę pełnoletnią zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
- Rodzice wychowanków zobowiązani są do stałej współpracy z przedszkolem poprzez:
- branie czynnego udziału w zebraniach ogólnych i grupowych
- zapoznawanie się z treścią ogłoszeń i komunikatów zamieszczanych w przedszkolnym „Kąciku dla rodziców”
- punktualne przyprowadzanie i odbieranie dzieci do i z przedszkola
- dbanie o estetyczny wygląd dziecka
- zaopatrywanie dzieci w niezbędne przybory do zajęć, zabaw według potrzeb przedszkola
- aktywne włączanie się w społeczne inicjatywy organizowane przez przedszkole
- Pełny nadzór nad działalnością przedszkola sprawuje dyrektor.
Regulamin organizacji pracy Przedszkola wprowadza się w życie mając na uwadze, iż wszystkie podejmowane zabiegi będą służyły dobru dziecka, jego prawidłowemu rozwojowi umysłowemu, fizycznemu i społeczno - emocjonalnemu.
Przestrzegając regulaminu obopólnie stworzymy naszym wychowankom warunki do prawidłowego rozwoju i radosnego dzieciństwa.